Compression Spring Music Wire, PK5, C02190200750M
  • Mfr # C02190200750M
  • Zoro # G301844645
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02190200750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.219 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.219 in
Compressed Length
0.35 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.84 lb
Outside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
3/4 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Inside Diameter
0.18 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.9 lb/in
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.396 in