Compression Spring Music Wire, PK5, C02810280250S
  • Mfr # C02810280250S
  • Zoro # G401842213
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C02810280250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.13 in
For Rod Size
9/40 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.08 lb
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.03 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Free Length
1/4 in
Outside Diameter
0.28 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
24.6 lb/in
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
2.96 lb
Deflection @ Load
0.12 in