Compression Spring Music Wire, PK5, C02810281130S
  • Mfr # C02810281130S
  • Zoro # G701841923
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02810281130S
Overall Length
1 1/8 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.49 in
For Rod Size
9/40 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.26 lb
Free Length
1 1/8 in
Outside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.22 in
Spring Rate
4 lb/in
Load (Lbs.)
2.57 lb
Finish
Plain
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
2.57 lb
Deflection @ Load
0.642 in