Compression Spring Music Wire, PK5, C02810280375S
  • Mfr # C02810280375S
  • Zoro # G401842145
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02810280375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.18 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.81 lb
Outside Diameter
0.28 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
3/8 in
Spring Rate
15 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.198 in