Compression Spring Music Wire, PK5, C02810280875S
  • Mfr # C02810280875S
  • Zoro # G301841729
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02810280875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.37 in
For Rod Size
9/40 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.55 lb
Outside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
7/8 in
Inside Diameter
0.22 in
Spring Rate
5.8 lb/in
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
2.96 lb
Load @ Solid (Lbs.)
2.96 lb
Deflection @ Load
0.508 in