Compression Spring Music Wire, PK5, C02810280563S
  • Mfr # C02810280563S
  • Zoro # G501841710
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02810280563S
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.65 lb
Inside Diameter
0.22 in
Free Length
9/16 in
Outside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
9.4 lb/in
Finish
Plain
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.315 in