Compression Spring Music Wire, PK5, C02810281250S
  • Mfr # C02810281250S
  • Zoro # G001841913
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02810281250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.51 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.5 lb
Free Length
1 1/4 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.28 in
Inside Diameter
0.22 in
Spring Rate
4 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
2.96 lb
Deflection @ Load
0.741 in