Compression Spring Music Wire, PK5, C02810282630S
  • Mfr # C02810282630S
  • Zoro # G301841736
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02810282630S
Overall Length
2 5/8 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
1.03 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.41 lb
Outside Diameter
0.28 in
Free Length
2 5/8 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
1.8 lb/in
Load (Lbs.)
2.93 lb
Deflection @ Load
1.598 in