Compression Spring Music Wire, PK5, C02810281000S
  • Mfr # C02810281000S
  • Zoro # G901841938
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02810281000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.41 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.53 lb
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.28 in
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.22 in
Spring Rate
5.1 lb/in
Load (Lbs.)
2.96 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.586 in