Compression Spring Music Wire, PK5, C02810281375S
  • Mfr # C02810281375S
  • Zoro # G701841749
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02810281375S
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.56 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.49 lb
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.28 in
Free Length
1 3/8 in
Spring Rate
3.6 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
2.96 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.818 in