Compression Spring Music Wire, PK5, C02810282000S
  • Mfr # C02810282000S
  • Zoro # G701841725
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02810282000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.85 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.17 lb
Outside Diameter
0.28 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
2 in
Spring Rate
2.2 lb/in
Deflection @ Load
1.153 in