Compression Spring Music Wire, PK5, C03120260438M
  • Mfr # C03120260438M
  • Zoro # G001845362
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120260438M
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.18 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.82 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.31 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.26 in
Free Length
7/16 in
Spring Rate
8.3 lb/in
Deflection @ Load
0.255 in