Compression Spring Music Wire, PK5, C03120260875M
  • Mfr # C03120260875M
  • Zoro # G401845634
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120260875M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.33 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.71 lb
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.26 in
Free Length
7/8 in
Spring Rate
3.9 lb/in
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
2.11 lb
Deflection @ Load
0.541 in