Compression Spring Music Wire, PK5, C03120260625M
  • Mfr # C03120260625M
  • Zoro # G601845298
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120260625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.75 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.26 in
Compatible Rod Size
Free Length
5/8 in
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
5.6 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
2.11 lb
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.376 in