Compression Spring Music Wire, PK5, C03120261000M
  • Mfr # C03120261000M
  • Zoro # G901845639
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120261000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.38 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.7 lb
Inside Diameter
0.26 in
Outside Diameter
0.31 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Free Length
1 in
Spring Rate
3.4 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
2.11 lb
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.623 in