Compression Spring Music Wire, PK5, C03120471500M
  • Mfr # C03120471500M
  • Zoro # G001842224
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120471500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.95 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.42 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
23.2 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
12.69 lb
Load @ Solid (Lbs.)
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.547 in