Compression Spring Music Wire, PK5, C03750351250S
  • Mfr # C03750351250S
  • Zoro # G201843342
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C03750351250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.035 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.54 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.91 lb
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
0.31 in
Compatible Rod Size
5/16 in
Outside Diameter
0.38 in
Wire Diameter
0.04 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.6 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.71 in