Compression Spring Music Wire, PK5, C08450753000M
  • Mfr # C08450753000M
  • Zoro # G801845166
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.075 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450753000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.075 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
1.2 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
15.41 lb
Outside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.08 in
Inside Diameter
0.7 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 in
Spring Rate
10.3 lb/in
Load (Lbs.)
18.53 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.804 in