Compression Spring Music Wire, PK5, C09061053500M
  • Mfr # C09061053500M
  • Zoro # G201845315
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09061053500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.75 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
51.05 lb
Free Length
3 1/2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.7 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.91 in
Spring Rate
29.2 lb/in
Load (Lbs.)
51.07 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.751 in