Compression Spring Music Wire, PK5, C08450802000M
  • Mfr # C08450802000M
  • Zoro # G601845052
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450802000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.84 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
22 lb
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.85 in
Inside Diameter
0.69 in
Spring Rate
22 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1.157 in