Compression Spring Music Wire, PK5, C08450802750M
  • Mfr # C08450802750M
  • Zoro # G501845077
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450802750M
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
1.13 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
21.31 lb
Outside Diameter
0.85 in
Inside Diameter
0.69 in
Free Length
2 3/4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.08 in
Spring Rate
15.5 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
25.18 lb
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
1.625 in