Compression Spring Music Wire, PK5, C08450801375M
  • Mfr # C08450801375M
  • Zoro # G001844990
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450801375M
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.62 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
23.38 lb
Outside Diameter
0.85 in
Free Length
1 3/8 in
Inside Diameter
0.69 in
Wire Diameter
0.08 in
Spring Rate
34 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
25.7 lb
Load (Lbs.)
25.7 lb
Finish
Oil
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.756 in