Compression Spring Music Wire, PK5, C08450801500M
  • Mfr # C08450801500M
  • Zoro # G201844950
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450801500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.67 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
23.25 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.69 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.08 in
Spring Rate
31 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.829 in