Compression Spring Music Wire, PK5, C08450801750M
  • Mfr # C08450801750M
  • Zoro # G701845020
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450801750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.08 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.76 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
22.75 lb
Inside Diameter
0.69 in
Wire Diameter
0.08 in
Free Length
1 3/4 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.85 in
Spring Rate
26 lb/in
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.988 in