Compression Spring Music Wire, PK5, C08751202250M
  • Mfr # C08751202250M
  • Zoro # G701845396
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08751202250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
1.44 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
106.22 lb
For Rod Size
Free Length
2 1/4 in
Outside Diameter
0.88 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.64 in
Wire Diameter
0.12 in
Spring Rate
94.4 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.806 in