Compression Spring Music Wire, PK5, C08751205500M
  • Mfr # C08751205500M
  • Zoro # G901845493
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08751205500M
Overall Length
5 1/2 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
3.39 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
99.22 lb
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.64 in
Free Length
5 1/2 in
Outside Diameter
0.88 in
Spring Rate
36.1 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
2.109 in