Compression Spring Music Wire, PK5, C09061054000M
  • Mfr # C09061054000M
  • Zoro # G901845288
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09061054000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.98 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
50.64 lb
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.91 in
Free Length
4 in
Spring Rate
25.3 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
51.07 lb
Deflection @ Load
2.017 in