Compression Spring Music Wire, PK5, C09061052500M
  • Mfr # C09061052500M
  • Zoro # G401845320
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09061052500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.28 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
52.38 lb
Outside Diameter
0.91 in
Free Length
2 1/2 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.7 in
Spring Rate
41.9 lb/in
Deflection @ Load
1.219 in