Compression Spring Music Wire, PK5, C09061051750M
  • Mfr # C09061051750M
  • Zoro # G701845464
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09061051750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
0.93 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
54.52 lb
Free Length
1 3/4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.91 in
Spring Rate
62.3 lb/in
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
51.07 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.82 in