  • Mfr # C10161201500M
  • Zoro # G901842805
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10161201500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
Compressed Length
0.85 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
76.64 lb
Inside Diameter
0.78 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.12 in
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
1.02 in
Spring Rate
102.2 lb/in
Load (Lbs.)
66.33 lb
Load @ Solid (Lbs.)
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.649 in