  • Mfr # C10161202750M
  • Zoro # G401842992
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10161202750M
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
Compressed Length
1.46 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
70.54 lb
Wire Diameter
0.12 in
Outside Diameter
1.02 in
Free Length
2 3/4 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.78 in
Spring Rate
51.3 lb/in
Deflection @ Load
1.293 in