  • Mfr # C10161202250M
  • Zoro # G201842802
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10161202250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
Compressed Length
1.22 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
72.07 lb
For Rod Size
Free Length
2 1/4 in
Outside Diameter
1.02 in
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.78 in
Spring Rate
64.1 lb/in
Deflection @ Load
1.035 in