  • Mfr # C10161201000M
  • Zoro # G501842816
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C10161201000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
1.016 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
1.016 in
Compressed Length
0.61 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
84.71 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
Free Length
1 in
Outside Diameter
1.02 in
Wire Diameter
0.12 in
Inside Diameter
0.78 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
169.4 lb/in
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
66.33 lb
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.392 in