Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751123500S
  • Mfr # C09751123500S
  • Zoro # G3325073
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.26 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C09751123500S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.26 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.76 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 1/2 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
25.8 lb/in
Color
Gray
Deflection @ Load
1.24 in