Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751121000S
  • Mfr # C09751121000S
  • Zoro # G3324951
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
0.71 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751121000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
0.71 in
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.76 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
109 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.29 in