  • Mfr # B0312011
  • Zoro # G2979210
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.01 in
Overall Height
0.02 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B0312011
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.01 in
Overall Height
0.02 in
Max. Outside Dia.
0.312 in
Min. Inside Dia.
0.156 in
For Rod Size
For Hole Size
0.313
Inside Diameter - Minimum
0.16 in
Compatible Hole Diameter
5/16 in
Compatible Rod Size
5/32 in
Outside Diameter - Maximum
0.31 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.006 in