  • Mfr # BD0703000305
  • Zoro # G7865225
Thickness
3 mm
Overall Height
5.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD0703000305
Thickness
3 mm
Overall Height
5.1 mm
Max. Outside Dia.
2.756 in
Min. Inside Dia.
1.201 in
Outside Diameter - Maximum
70 mm
Compatible Rod Size
30 1/2 mm
Inside Diameter - Minimum
30.5 mm
Deflection @ Load
1.58 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
12246N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
20594N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 1.201 In.,Max. Outside Dia. 2.756 In.,Thickness 3mm,Overall Height 5.1mm,Load @ Deflection (Lbs.) 12246N,Deflection @ Load 1.58mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 20594N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10