  • Mfr # E17502077000M
  • Zoro # G801916897
/ea
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
38.6 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E17502077000M
Overall Length
7 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.207 in
Free Length
7 in
Extended Length
Outside Diameter
1.75 in
Wire Diameter
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
38.6 lb/in
Load (Lbs.)
162.17 lb
Initial Tension (Lbs.)
14.59 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
3.82 in