  • Mfr # E17502075000M
  • Zoro # G901916889
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
80.2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E17502075000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.75 in
Wire Dia.
0.207 in
Outside Diameter
1.75 in
Free Length
5 in
Wire Diameter
0.207 in
Spring Rate (Lbs./In.)
80.2 lb/in
Item
Extension Spring
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
14.59 lb
Meets/Exceeds
Load (Lbs.)
162.17 lb
Deflection @ Load
1.84 in