  • Mfr # E12500953500M
  • Zoro # G801916491
Key Features
Type
High Precision
Material
Music Wire
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Spring Rate (Lbs./In.)
6.7 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E12500953500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Wire Diameter
0.095 in
Outside Diameter
1.25 in
Free Length
3 1/2 in
Extended Length
7 in
Details
Type
High Precision
Material
Music Wire
Spring Rate (Lbs./In.)
6.7 lb/in
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
25.86 lb
End Type
Full Twist Loop
Initial Tension (Lbs.)
2.33 lb
Finish
Oil
Deflection @ Load
3.5 in