  • Mfr # E12500955000M
  • Zoro # G101916498
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2.8 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E12500955000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.25 in
Wire Dia.
0.095 in
Free Length
5 in
Outside Diameter
1.25 in
Extended Length
Wire Diameter
0.095 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2.8 lb/in
Meets/Exceeds
Initial Tension (Lbs.)
2.33 lb
End Type
Full Twist Loop
Item
Extension Spring
Load (Lbs.)
25.86 lb
Deflection @ Load
8.39 in