  • Mfr # C85F20-250
  • Zoro # G0231777
Bore Dia.
20 mm
Max. Pressure
145 psi
Rod Dia.
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C85F20-250
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Rod Dia.
8 mm
Overall Length
356 mm
Rod Thread Length
20 mm
Port Size
1/8 in G
Dimension A
86mm + stroke
Dimension D
M22 x 1.5 in
Rod Thread Size
M8 x 1.25
Dimension C
M8 x 1.25 in
Dimension E
1/8 in G
Air Cylinder Bore Dia.
20 mm
Dimension B
20mm
End Cap Length
15 mm
Body Diameter
22 mm
Rod Diameter
8 mm
Inlet Size
1/8 in
Bore Diameter
20 mm
Stroke Length
250 mm
Nose Mount Thread Size
M22 x 1.5
Max. Pressure
145 psi
Stroke
250 mm
Mount
Nose
Air Cylinder Mount
Nose
Piston Rod Material
Carbon Steel
Nose Mount Thread
M22 x 1.5 in
Anodized
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Air Inlet Type
G
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Cylinder Repair
Repairable
Weight
0.44 lb
Anodized
Piston Material Finish
Chromate Coated
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Nose, Bore Diameter 20 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 250 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Front