  • Mfr # LC1D80BD
  • Zoro # G0796074
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LC1D80BD
Country of Origin
Czechia
Overall Height
5 in
Overall Width
3.35 in
Overall Depth
7.32 in
Coil Voltage
24V DC
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
HP @ 3 Phase - 575V
60 hp
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 230V
15
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Series
TeSys Deca
Rated Breaking Capacity
1100 A @ 440V
Rated Short-Time Withstand Current
640 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 990 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 135 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 320 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Impulse Withstand Voltage
8 kV
Rated Insulation Volts
600/1000V (Power Circuit), 600/690V (Signalling Circuit)
Shock Resistance
10 G for 11 ms (Contactor Closed), 8 G for 11 ms (Contactor Open)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 1100 A @ 440V (Power Circuit)
Tightening Torque
1.2 Nm (Control Circuit), 12 Nm (Power Circuit)
Net Weight
2.59 kg
Mechanical Durability
4 Mcycles
Application
Motor Control, Resistive Load
Vibration Resistance
3 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Impedance
0.8 mOhm
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Control Circuit Voltage Limits
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Max. Operating Watts
22 kW (at 220 to 230V AC 50 Hz AC-3), 37 kW (at 380 to 400V AC 50 Hz AC-3), 45 kW (at 415 to 440V AC 50 Hz AC-3), 55 kW (at 500V AC 50 Hz AC-3), 45 kW (at 660 to 690V AC 50 Hz AC-3), 15 kW (at 400V AC 50 Hz AC-4), 22 kW (at 220 to 230V AC 50 Hz AC-3e), 37 kW (at 380 to 400V AC 50 Hz AC-3e), 45 kW (at 415 to 440V AC 50 Hz AC-3e), 55 kW (at 500V AC 50 Hz AC-3e), 45 kW (at 660 to 690V AC 50 Hz AC-3e)
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Features
Without Built-In Suppressor Module
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 200 A (Type 1 Power Circuit), 160 A (Type 2 Power Circuit)
Operating Time
95 to 130 ms (Closing), 20 to 35 ms (Opening)
Electrical Durability
0.8 Mcycles (125 A, AC-1, Less than 440 V); 1.5 Mcycles (80 A, AC-3, Less than 440 V); 1.5 Mcycles (80 A, AC-3e, Less than 440 V)
Full Load Current - Inductive
80 A
Maximum Voltage Rating
300V DC
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Full Load Current - Resistive
125 A
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
30 hp
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
60 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Number of Normally Open Main Contacts
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Contactor Style
IEC
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
15 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Embedded Surge Suppressor
No
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
30 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Mechanical Operating Durability
Electrical Operating Durability
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 125 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The SQUARE D - IEC Magnetic Contactor is a non-reversing, three-pole device intended for use in motor control and resistive load applications. It operates with a coil voltage of 24V DC and features an auxiliary contact configuration of 1NO/1NC. The contactor has screw clamp terminals for electrical connection and does not include an enclosure. With dimensions of 7.32 inches in depth, 5 inches in height, and 3.34 inches in width, this product can be mounted on either a DIN rail or plate.
Key Features:
  • Non-reversing action suitable for various industrial applications.
  • Auxiliary Contact Form: 1NC/1NO provides flexibility in circuit design.
  • Electrical durability specified at a maximum of800000 cycles under certain conditions.
  • Rated for handling full-load amps-inductive upto80 A, and full-load amps-resistive upto125 A.
  • -Compatible with horsepower ratings from single-phase operations (71⁄2 hp at120V AC;15 hp at240V AC), through three-phase operations(up-to60 hp at600VAC).