  • Mfr # QO124L125PGRB
  • Zoro # G3306892
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Lug
Number of Spaces
24
Phase
1
Short Circuit Current Rating
65kA
Height
560 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QO124L125PGRB
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
560 mm
Width
375 mm
Max. Wire Size
AWG 2/0 aluminium/copper
Min. Wire Size
AWG 6
Details
Item
Load Center
PoN Convertible Main Lug
Number of Spaces
24
Amps
125A
Phase
1
Short Circuit Current Rating
65kA
Series
QO
Included Enclosure Cover
Surface Cover
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
Copper
Max. No. of Tandem Breakers
10
Standards
UL Listed
Finish
Baked Enamel
For Use With
QO Mini Circuit Breaker
Tightening Torque
main lugs 50 lb.in, AWG 6...AWG 2/0, aluminium/copper
Electrical Connection
lugs
Ground Bar Kit
grounding bar included (not installed)
Number Of Circuits
34
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C