  • Mfr # QOB120VHDF
  • Zoro # G4564126
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
QO
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Combination ARC Fault and Ground Fault
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QOB120VHDF
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
100A/QO
Width
3/4 in
Depth
2.91 in
Height
4.76 in
Max. Wire Size
8 AWG (Cu/Al), 10 AWG (Cu)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al), 14 AWG (Cu)
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
QO
Amps
20A
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V AC
Circuit Breaker Type
Phase
Circuit Breaker Actuator
Paddle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
22kA at 120V AC
Terminal Connection
Pressure Plate
DC Voltage Rating
Not Rated
Interrupt Rating
22 kA at 120V AC