  • Mfr # HJL36100U33X
  • Zoro # G3983083
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
POWERPACT H
Amps
100A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HJL36100U33X
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
150A/HJ
Width
4.12 in
Depth
4.36 in
Height
6.40 in
Max. Wire Size
3/0 AWG (Cu/Al)
Min. Wire Size
14 AWG (Cu/Al)
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
POWERPACT H
Amps
100A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
LS Functionality / Micrologic
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Surface Mount/DIN Rail
Max. AIR Rating
100kA at 240V AC
Trip Type
Electronic
Terminal Connection
Line/Load Lug
DC Voltage Rating
250V DC
Color
Black
Application
HACR rated Applications; Distribution
Features
Mercury Free; PVC Free
Interrupt Rating
65 kA at 220/240/480V AC, 35 kA at 380/440/415V AC, 18 kA at 500/525V AC, 20 kA at 250/500V DC, 100 kA at 240V AC, 25 kA at 600V AC