  • Mfr # TVS2HWA10X
  • Zoro # G6136584
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Chase Nipple/Wire Lead
Phase
3
Voltage
120/208V AC
Number of Poles
2
Voltage Protection Rating
1200V (L-G), 1500V (L-L), 700V (N-G), 900V (L-N)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TVS2HWA10X
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
4.8 in
Depth
3.11 in
Width
8.62 in
Length (Straight Wireway)
4.8 in
Cable Length
33.6 in
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
Chase Nipple/Wire Lead
Phase
3
Voltage
120/208V AC
Number of Poles
2
Voltage Protection Rating
Filtering / Nonfiltering
Filtering
Number of Wires
4 Wires
Modes of Protection
L-G, L-L, L-N, N-G
Max. Surge Current Per Mode
50kA
Max. Surge Current per Mode
100 kA
Max. Surge Current Per Phase
100kA
Max. Surge Current per Phase
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Modular
No
Filtering
Yes
Max. Continuing Operating Voltage
150V AC
Enclosure NEMA Rating
NEMA 4X
Enclosure Material
Plastic
Wire Gauge
10 AWG
Includes
Dry Contacts
Modular / Nonmodular
Nonmodular
Noise Attenuation
-54dB
Lightning Impulse Current
Standards
CSA C22.2 No 8:1986, Type 2, UL 1283:ed. 5, UL 1449:ed. 4
Max. Operating Temp.
149 Degrees F
UL SPD Type
Type 2
System Connection
Parallel
Color
Black
Min. Operating Temp.
-4 Degrees F
Basic Material
Nonmetallic
Status Indicator
Audible Alarm, LED Light
Includes Surge Counter
No
Ambient Air Temperature For Operation
65-65 °C
Mounting Location
bottom of enclosure
Connections - Terminals
wire phase and neutral AWG 10 copper || wire ground AWG 10 copper || wire dry contacts AWG 22 copper
[Uc] Maximum Continuous Operating Voltage
150 V
Local Signalling
status LED green per phase normal operation || status LED red per phase fault || alarm fault
Device Mounting
surface || flush fixing kit
Device Short Name
HWA
Surge Current
100 kA per phase
Description
Surge Protection Device, Nonmetallic, Black, Depth 3.11 in, Enclosure Material Plastic, Enclosure NEMA Rating 4X