Zoro # G614812126
/eaKey Features
Voltage
120V
Color Temperature
27K/30K/35K/40K/50K
Lumens
850/900/1050
Rated Life
25000 hours
Light Color
Clear
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
88476-SU
Zoro #
G614812126
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width
4.4 in
Details
Voltage
120V
Color Temperature
27K/30K/35K/40K/50K
Lumens
850/900/1050
Rated Life
25000 hours
Item
Light Engine
Light Color
Clear
Housing Material
Metal & Plastic
Max. Fixture Wattage
17W
Safety Rating
UL Classified
Description
Sunlite's LED Color Temperature Selectable LED Light Engines allow you to convert your existing light fixtures into state-of-the-art LED fixtures. These dimmable panels feature innovative technology that allows you to choose from five different color temperatures. Select warm whites 2700K or 3000K, cool white 4000K, daylight 5000K depending on your preference using a switch located on the front. Up to 1050 bright lumen output equivalent to 80-watt light while only using 17 watts of electricity. Take advantage of their high lumen output and energy saving LEDs while producing an even light spread. LED light engines are suitable for most ceiling fixtures including ceiling fans. They are also ideal for replacing dim or non-functioning LED panels in ceiling fixtures and ceiling fans. As these are universal light engines designed to work with a wide variety of fixtures there may be some small modifications and wire splicing required to install. ETL Listed for damp location use. High color rendering index of 90 CRI. Measures 4.4 in Diameter X 0.78 in High.