  • Mfr # 2DA1200BL12
  • Zoro # G2642893
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Dual Rail
Base Width (In.)
2.63 in
Overall Height (In.)
2.125 in
Overall Height
2.125 in
Rail Height (In.)
1.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2DA1200BL12
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Base Width (In.)
2.63 in
Overall Height (In.)
2.125 in
Overall Height
2.125 in
Rail Height (In.)
1.125 in
Rail Length (In.)
12 in
Dimension H
2.125 in
Dimension N1
0.37 in
Dimension L
12 in
Dimension M
5.25 in
Dimension S
0.7 in
Carriage Hole Size (In.)
1/4-20
Carriage Width (In.)
6.1 in
Dimension C1
1.62 in
Dimension Y
3 in
Dimension C
0.75 in
Dimension B2
4 in
Dimension N
5.25 in
Carriage Length (In.)
6 in
Dimension T
6 in
Dimension M1
0.42 in
Dimension B
2.63 in
Dimension G
0.34 in
Hole Size
0.34 in
Dimension X
6 in
Dimension Z
1 in
Dimension R
0.688 in
Dimension H1
1.125 in
Dimension F
1/4-20
Dimension B1
6.1 in
Carriage Height (In.)
1.93 in
Dimension H2
1.93 in
Rail Height
1.125 in
Rail Length
12 in
Carriage Mounting Hole Size
1/4 in-20
Rail Mounting Hole Size
0.34 in
Carriage Width
6.1 in
Carriage Height
1.93 in
Rail Width
2.63 in
Carriage Length
6 in
Rail Base Width
2.63 in
Details
Item
Linear Guide
Type
Dual Rail
Rail Material
60 Case Shafting
Carriage Material
Aluminum Alloy
Dynamic Load Capacity (Lb.)
Mounting Hole to End (In/mm)
3 in
Running Clearance (In/mm)
Line to Line
Mounting Hole Center to Center (In/mm)
6 in
Cnt Mtg Hole to Qualify Edge (In/mm)
3 in
Mounting Hole Center to Center
6 in
Dynamic Load Capacity
14.24 kN
Number of Carriages
1
Mounting Hole to End
3 in
Product Type
Linear Guide
Description
Linear Guide, Rail Width 2.63 in, Number of Carriages 1, Overall Height 2.125 in, Rail Length 12 in, Rail Material 60 Case Shafting, Carriage Material Aluminum Alloy, Carriage Length 6 in, Carriage Width 6.1 in, Dynamic Load Capacity 14.24 kN, Rail Height 1.125 in, Rail Mounting Hole Size 0.34 in, Rail Base Width 2.63 in, Carriage Height 1.93 in, Carriage Mounting Hole Size 1/4 in-20, Mounting Hole to End 3 in, Mounting Hole Center to Center 6 in