Indexable Boring Bar, SCFT B32MM-416, 416.00mm L, Steel
  • Mfr # 910-000-080
  • Zoro # G9237137
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Material
Steel
ANSI Code
SCFT B32MM-416
ANSI Number
SCFT B32MM-416
Style
Chatter-Free
Bar Dia.
1.259"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
416.00mm
Bar Dia.
1.259"
Shank Dia.
32.00mm
Min. Bore Dia.
1.5750 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
Steel
ANSI Code
SCFT B32MM-416
ANSI Number
SCFT B32MM-416
Style
Chatter-Free
Type
Turning
Min. Bore
1.575"
Coolant Fed
Coolant Through
Toolholder Style
SCFT B
Vibration Dampening
Yes
Cutting Application
Boring
Compatible Hardware
#10-24 Head Bolt
Description
Indexable Boring Bar, SCFT B, Overall Length 416.00mm, SCFT B32MM-416, #10-24 Head Bolt, Coolant Through, Boring